ՀՀ ԱԺ նախագահ տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 11-ին Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի փոխնախագահ Միխալ Սեւերինսկու հետ:
Կողմերը կարեւորել են հայ-լեհական հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունն իր ուրույն դերն ունի երկկողմ օրակարգը հարստացնելու եւ բարեկամական կապերն առավել խորացնելու գործում:
Էդուարդ Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել Լեհաստանի Սենատին ու Սեյմին՝ 2017 թվականին Լեհաստանի հայ համայնքի 650-ամյակի կապակցությամբ հատուկ բանաձեւեր ընդունելու համար: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայերը դարեր շարունակ ապրել եւ արարել են Լեհաստանում, ներգրավված են եղել հասարակական-քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ կարեւոր ներդրում ունենալով երկրի զարգացման գործում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է Լեհաստանի Սենատի ու Սեյմի կողմից փաստաթղթի վավերացումը: Նա փաստել է, որ Հայաստանի ապագան ժողովրդավարական աժեքների զարգացումն է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային մարտահրավերներին: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը: ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում, հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա:
«Արցախի ժողովրդի անկախության եւ ազատության պայքարը դատապարտված է հաղթական ավարտի»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադառնալով հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ ի տարբերություն Լեհաստանի, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության քաղաքականությունը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգության համար:

Eduard Sharmazanov to Deputy Senate Marshal of Poland Michał Seweryński: Struggle for Independence and Freedom of Artsakh People is Doomed to Victorious End
On July 11, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Deputy Senate Marshal of Poland Michał Seweryński in Warsaw.
The sides highlighted the development of the Armenian-Polish relations, noting that the cooperation in the parliamentary format has its unique role in enriching the bilateral agenda and further deepening of the friendly ties.
Eduard Sharmazanov expressed his gratitude to the Senate and Sejm of Poland for adopting special resolutions on the occasion of the 650th anniversary of Poland’s Armenian community in 2017. The NA Deputy Speaker noted that the Armenians lived and created in Poland through many centuries, were involved in all spheres of the public-political life, having important contribution to the development of the country.
Speaking about the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the NA Deputy Speaker emphasized the ratification of the document by the Senate and Sejm of Poland. He has documented that the future of Armenia is the development of the democratic values.
In the course of the meeting the parties touched upon the regional challenges. In this context Eduard Sharmazanov considered concerning the deconstructive policy and bellicose rhetoric of Azerbaijan. The NA Deputy Speaker has underlined that Armenia is for the settlement of Nagorno Karabakh conflict exclusively through peaceful negotiations – on the basis of the well-known three principles in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
“The struggle for independence and freedom of Artsakh people is doomed to victorious end,” the RA NA Deputy Speaker noted.
With regards to the problem of the Armenian Genocide international recognition, Eduard Sharmazanov has opined that unlike Poland, which has recognized the Armenian Genocide, Turkey continues the denial policy which is a threat for the security of the region.