ՀՀ ԱԺ նախագահ տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 11-ին Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի փոխնախագահ Միխալ Սեւերինսկու հետ:
Կողմերը կարեւորել են հայ-լեհական հարաբերությունների զարգացումը՝ նշելով, որ խորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցությունն իր ուրույն դերն ունի երկկողմ օրակարգը հարստացնելու եւ բարեկամական կապերն առավել խորացնելու գործում:
Էդուարդ Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել Լեհաստանի Սենատին ու Սեյմին՝ 2017 թվականին Լեհաստանի հայ համայնքի 650-ամյակի կապակցությամբ հատուկ բանաձեւեր ընդունելու համար: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայերը դարեր շարունակ ապրել եւ արարել են Լեհաստանում, ներգրավված են եղել հասարակական-քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ կարեւոր ներդրում ունենալով երկրի զարգացման գործում:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ ԱԺ նախագահի տեղակալը կարեւորել է Լեհաստանի Սենատի ու Սեյմի կողմից փաստաթղթի վավերացումը: Նա փաստել է, որ Հայաստանի ապագան ժողովրդավարական աժեքների զարգացումն է:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային մարտահրավերներին: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությունն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը: ԱԺ փոխխոսնակն ընդգծել է, որ Հայաստանը կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափում, հայտնի երեք սկզբունքների հիման վրա:
«Արցախի ժողովրդի անկախության եւ ազատության պայքարը դատապարտված է հաղթական ավարտի»,-նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Անդրադառնալով հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը կարծիք է հայտնել, որ ի տարբերություն Լեհաստանի, որը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության քաղաքականությունը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի անվտանգության համար:

Э.Шармазанов – вице-спикеру Сената Польши: “Борьба народа Арцаха за независимость и свободу обречена на победное завершение”
11 июля вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился в Варшаве с вице-спикером Сената Польши Михалем Северынски.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-польских отношений, отметив, что сотрудничество в парламентском формате играет особую роль в обогащении двусторонней повестки и максимальном углублении дружественных связей.
Э.Шармазанов выразил признательность Сенату и Сейму Польши за принятие в 2017 г. специальных резолюций к 650-летию армянской общины Польши. Вице-спикер НС отметил, что армяне веками жили и творили в Польше, были вовлечены во все сферы общественно-политической жизни, внося важный вклад в развитие страны.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, вице-спикер НС подчеркнул важность ратификации документа Сенатом и Сеймом Польши. Он констатировал, что будущее Армении в развитии демократических ценностей.
В ходе встречи стороны обратились к региональным вызовам. В этом контексте Э.Шармазанова выразил озабоченность деструктивной политикой и воинственной риторикой Азербайджана. Вице-спикер НС подчеркнул, что Армения – сторонник урегулирования НК-конфликта исключительно путем мирных переговоров, в формате сопредседательства МГ ОБСЕ, на основе трех известных принципов.
“Борьба народа Арцаха за независимость и свободу обречена на победное завершение”, - отметил вице-спикер НС.
Обратившись к международному признанию Геноцида армян, Э.Шармазанов выразил мнение, что, в отличие от Польши, признавшей преступление, Турция продолжает политику отрицания, являющуюся угрозой безопасности региона.